Board of Education Members

Chaffee R-2 Board of Education members are elected to three-year terms.
At-large elections are held in April of each year.
The Board members make efforts to identify community opinions and
to be responsive to community concerns.
With the exception of executive sessions that are legally conducted within the parameters
of the "Missouri Open Meetings Act", all regular meetings, special meetings and
workshops of the Board of Education shall be open to the public.
Regular monthly meetings are held the second Tuesday of each month.

Chaffee R-2 School Board

President
Mr. Steve Seyer

Elected
April 2002

Term Expires 2023

Vice-President
Mr. John Swinford

Elected
April 2012

Term Expires 2024

Treasurer
Mr. Dale Tenkhoff

Appointed
September 2015

Term Expires 2023

Member
Mrs. Jamie Nix

Elected
April 2006

Term Expires 2024

Member
Mrs. Jennifer Lynn

Elected
April 2022

Term Expires 2025

Member
Mr. Blaine Swinford

Elected
April 2022

Term Expires 2025